Pies Nowofundland – charakter

Kogoś może zaskoczyć, że nowofundland jest rasą, którą uzyskano dzięki krzyżówkom genetycznym. Dzięki temu, za to, doskonale znamy historię i kynologię nowofundlandów. Rasa ta pochodzi z Nowej Fundlandii, czyli z wysp u wybrzeży Ameryki Północnej i Kanady. Za praojca rasy uważa się inną rasę, St. Jonh’s dog, która już wymarła. Nowofundlanda wyhodowano krzyżując duże psy myśliwskie, które mogły się znaleźć w Nowej Fundlandii za pośrednictwem wikingów, którzy przybyli tu około XII wieku.

Charakter i morfologia nowofundlanda ukształtowała się około 1600 roku. Już wtedy mówiło się, że psy te są odporne nawet na surowe warunki klimatyczne oraz chwalono ich umiejętności pływackie. Odmianę o łaciatym umaszczeniu nazywamy landseerem, nowofundlandy z kolei, mają umaszczenie czekoladowe i czarne. Landseer jest nieco wyższy, lecz lżejszy od nowofundlanda. Obie odmiany uważa się za wodołazy i od lat pomagają rybakom lub pełnią rolę psa-towarzysza. W Polsce, niestety, landseer jest bardzo rzadką odmianą.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

One Reply to “Pies Nowofundland – charakter”

  1. Z reguły nie mogłem uwierzyć, że ten pies może być taki wspaniały. Bardzo często wybieram się na ekstremalne wyprawy wraz z nim i nigdy mnie nie zawiódł. Kiedyś nawet przegonił duże zwierzyny do kryjówek. Jest bardzo inteligentny, pomysłowy, posłuszny oraz kiedy trzeba spokojny. Pozdrowienia dla wszystkich!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *